Czwartek: Przejściowy sektor suchego i ciepłego powietrza polarnomorskiego

Opublikowano 1 stycznia 2020 o godz. 19:28

Nad Europą obserwujemy kontynuację ścierania się ośrodków niskiego ciśnienia między Europą północną, a układami antycyklonicznymi (wyżami) w pozostałych regionach Europy. W czwartek zasięg niżów barycznych będzie rozciągał się od Wysp Brytyjskich po kraje Skandynawii i Rosję. W pozostałych regionach Europy, a zwłaszcza od Półwyspu Iberyjskiego po Bałkany dominować będzie pole istotnie wysokiego ciśnienia atmosferycznego związane z obecnością układu XIA (nazwa nadana przez instytut meteorologiczny w Berlinie)

Prognozowana sytuacja synoptyczna nad Europą w czwartek na godzinę 12UTC – silny system wyżowy nad Europą południową, zachodnią i centralną; cyklony z frontami od Wysp Brytyjskich po Skandynawię

Nad znaczną częścią kontynentu występować będzie szeroki klin ciepłego powietrza, którego adwekcja wgłąb Europy będzie możliwa m.in. dzięki wirującym ośrodkom niżowym w północnej części Europy. Jak widać na załączonej poniżej grafice nad obszarem Polski znajdzie się jeden z cieplejszych fragmentów analizowanego klina. Temperatura powietrza na wysokości 850hPa (1500 m n.p.g.) wynosić będzie 6-8 stopni Celsjusza. Podobne wartości temperatur będą notowane na przyziemnych wysokościach.

Klin ciepłego powietrza (T850>0°C) nad Europą – czwartek godzina 12Z

Początkowo pochmurny czwartek z szybkimi przejaśnieniami i wzrostem temperatur

O poranku chmury piętra niskiego i średniego wg prognoz modelu UM obejmować mają Polskę północną i wschodnią, zaś na południu, zachodzie i w centrum od rana poranek powinien zacząć się z bardzo pogodnym niebem, co będzie zapowiedzią kolejnych godzin ze słońcem. Na godzinę 14:00 zachmurzenie zacznie stopniowo się ograniczać do obszarów północno wschodnich (województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie) ulegając rozwarstwianiu. W pozostałych regionach bardzo słonecznie z niewielką ilością chmur wysokich.

Prognoza zachmurzenia piętra niskiego na godzinę 06 i 12 UTC (od lewej)

Istnieją jednak pewne rozbieżności co do faktycznego wystąpienia zachmurzenia o poranku. Dla porównania prognoza modelu ICON wskazuje, że już od samego rana niemalże cały kraj będzie objęty strefą bezchmurnego nieba

Prognoza zachmurzenia piętra niskiego na godzinę 06 i 12 UTC (od lewej) – model ICON

Temperatury

O poranku ujemne temperatury obejmować będą całą Polskę, rosnąc do poziomu 6-8 stopni na godzinę 13:00 (prawdopodobnie najcieplejszy moment dnia) w Polsce południowej i 2-5 stopni w pozostałych regionach kraju.

Prognoza temperatur na godzinę 06:00 i 13:00

dane: wetterpatenshaft.de, kachelmanwetter.de, meteo.pl, wetterzentralle.de