Czwartek: kulminacja babiego lata z wyjątkowo ciepłym sektorem powietrza

Opublikowano 23 października 2019 o godz. 18:02

Według wszystkich dostępnych prognoz czwartek przyniesie ostatni tak wyraźny podmuch bardzo ciepłych cząstek powietrza wędrujących z południowej Europy. Przyjemne temperatury pozostaną z nami co prawda nawet do niedzieli, ale to jutro przede wszystkim w południowo wschodniej Polsce przewiduje się wzrost temperatur do poziomu 22-24 stopni Celsjusza z możliwymi maksymalnymi wskazaniami nawet 25 stopni, co jak na drugą połowę października jest bardzo wysokim wynikiem. W kolejnych dniach temperatury wciąż będą trzymać się na wysokim poziomie osiągając pułap bliski 20 stopniom Celsjusza, zaś od sobotniego popołudnia rozpocznie się ostateczny proces wyparcia ciepłego powietrza daleko na południe Europy ustępując tym samym bardzo chłodnym odmianom powietrza arktycznego.

Prognozowana temperatura powietrza na poziomie 850hPa jutro na godzinę 12:00 UTC.

Jutrzejszy poranek przyniesie kolejną porcję gęstych mgieł. Te mają objąć obszar praktycznie całego kraju za wyjątkiem południowej części Małopolski i Podkarpacia. Do godziny 12:00 przewiduje się proces ich szybkiego zaniku na rzecz pełnych rozpogodzeń. Do południa słoneczną aurą objęte powinny być obszary od południowo zachodniej po południowo wschodnią część Polski. W godzinach popołudniowych mgły i niskie chmury stratus będą systematycznie zanikać ograniczając się powoli do pasa od północno zachodniej po północno wschodnią część kraju. Do końca dnia pochmurna pogoda prawdopodobnie pozostanie od województwa zachodniopomorskiego przez kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie i podlaskie.

Prognoza pokrycia chmur piętra niskiego (od góry: 06UTC, 12UTC, 18UTC)

 

Najwyższe wskazania temperatur oczekiwane są w południowo wschodniej części kraju. W województwie lubelskim, podkarpackim i małopolskim mogą one osiągnąć 23-25 stopni Celsjusza z maksymalnymi wskazaniami 25-25,5 stopni w Małopolsce (niektóre prognozy wskazują nawet na 26-27 stopni). W obszarach z najdłuższym zaleganiem mgieł i chmur prawdopodobnie od 14 do 16 stopni Celsjusza. W pozostałych regionach wraz z ustąpieniem porannego zachmurzenia 18-23.

Prognozowana temperatura powietrza na godzinę 14:00

Prognoza anomalii temperatury na poziomie 2 metrów jutro na godz. 12:00 UTC

Dane graficzne: wxcharts.com, meteo.pl, kachelmannwetter.de