Istotna zmiana cyrkulacji – stopniowe ochłodzenie i wysokie ryzyko nocnych przymrozków!

Opublikowano 7 kwietnia 2019 o godz. 11:57

Prognozy dotyczące drugiego tygodnia kwietnia były nieco rozrzutne i wskazywały one na możliwość wystąpienia okresowego ochłodzenia, ale równocześnie na późniejszy powrót wyższych temperatur. W obecnym wydaniu tendencja ochłodzenia ma się utrzymać dłużej względem prognoz z przed kilku dni. Wysokie temperatury pozostaną z nami jeszcze w poniedziałek oraz częściowo we wtorek (głównie południowa część kraju), a właściwe ochłodzenie nad Polską rozpocznie się od środy i potrwa prawdopodobnie do końca nadchodzącego tygodnia.

Przyczyn ochłodzenia trzeba szukać jak zwykle w prognozach ułożenia układów barycznych nad obszarem Europy. Z punktu widzenia ochłodzenia nad obszarem Polski, uwagę należy skupić nad północną częścią Europy, gdzie ewoluujące ośrodki baryczne będą przyczyną transportu chłodniejszego powietrza.

Przegląd warunków pogodowych nad Europą północną – poniedziałek godzina 12:00 UTC [1]

Nad zatoką Fińską obserwujemy oddziaływanie stacjonarnego ośrodka niskiego ciśnienia, w obrębie którego dochodzi do rozwoju procesów chmurotwórczych, a ostatecznie opadów deszczu i śniegu. Od zachodniej strony niżu mamy jednoczesny nacisk wywołany zbliżającym się fragmentem wyżu barycznego, który obejmować będzie obszar Norwegii i częściowo Szwecji. Wzajemna interakcja ośrodków wywoła transport zimniejszego powietrza z północy na południe wprost nad obszar Polski. Początek zmian zainicjowany będzie jutro na północy Polski, co można odczytać po nasuwającym się fragmencie zimniejszej masy powietrza nad województwa nadmorskie (ujemne wartości). Tutaj po południu dojdzie do gwałtownego spadku temperatur, ale pozostałe obszary będą cieszyć się jeszcze wysokimi temperaturami.

Prognozowana temperatura powietrza na poziomie ~ 1500 m – poniedziałek godzina 12Z [2]

Prognozowana temperatura powietrza na poziomie 2 m w poniedziałek na godzinę 15Z – początek ochłodzenia na północy Polski [2]

Strumień chłodnego powietrza spowodowany wzajemnym oddziaływaniem wyżu i niżu będzie miał kontynuację we wtorek. Chłodniejsze powietrze rozleje się nad większością Polski za wyjątkiem obszarów południowych, gdzie wciąż prawdopodobne wydaje się wystąpienie temperatur na poziomie 16-17 stopni Celsjusza. Im bardziej na północ, tym spadki temperatur będą postępować coraz szybciej, zaś na północy temperatury będą osiągać 5-7 stopni.

Od środy niż baryczny z północnej części Europy zacznie słabnąć, jednocześnie odsuwając się na wschód, co automatycznie pozwoli na rozbudowę silnego wyżu nad całą północną Europą, poszerzając swój zasięg także nad obszarem Polski w czwartek. Do końca tygodnia pozostaniemy pod jego wpływem oraz prawdopodobną cyrkulacją chłodnego powietrza z północnego wschodu. W okresie nadchodzącego tygodnia zdecydowanie najzimniej będzie nad północną częścią Polski. Na kilka dni zapomnimy o przyjemnej i ciepłej wiośnie.

Rozbudowa silnego wyżu nad północną Europą – czwartek [3]

Nocne przymrozki!

W nadchodzących dniach spodziewajmy się także wystąpienia spadków temperatur poniżej 0 stopni. Pierwsze przymrozki wywołane silnym ochłodzeniem objawią się już podczas nocy z poniedziałku na wtorek zwłaszcza na północy Polski. Jeszcze silniejsze spadki temperatur oczekiwane są w nocy z wtorku na środę. Na północy Polski mogą to być spadki nawet do okolic -5/-7 stopni Celsjusza! Jedynie południowe krańce Polski mogą pozostać w obszarze dodatnich temperatur. W kolejnych dniach tendencja do przymrozków w porach nocnych będzie się utrzymywać. Informacja ta jest bardzo ważna dla wszystkich ogrodników. Wegetacja roślin ruszyła dosyć szybko ze względu na stosunkowo ciepły i łagodny marzec, a fala ujemnych temperatur stanowi dla nich duże zagrożenie. Obecne prognozy wskazują, że napływ cieplejszego powietrza może rozpocząć się pod koniec tego tygodnia lub z początkiem poprzedzającego.

Prognozowana minimalna temperatura na poziomie 2m w środowy świt (godz 05:00) [4]

 

[1] http://wxcharts.eu

[2] https://meteomodel.pl/gfs-para/T2M/00

[3] https://www.pivotalweather.com

[4] https://kachelmannwetter.com