Coraz chłodniejszy strumień powietrza nad Polską. W najbliższych dniach zwiększona szansa na opady śniegu.

Opublikowano 16 marca 2021 o godz. 19:04

Tytułem wstępu

Kolejne dni bieżącego tygodnia upływać będą pod znakiem chłodnego okresu. Perspektyw wyraźnego ocieplenia do końca tygodnia nie widać, natomiast do kraju będą kierowane coraz zimniejsze porcje powietrza z północy i północnego wschodu. W takim środowisku termicznym w najbliższych dniach coraz wyraźniejszy udział w opadach atmosferycznych będą miały opady śniegu. Nocami oraz o poranku temperatury w całym kraju będą osiągać ujemne poziomy – nie wykluczone, że na nizinach nawet do -7/-8°C.

Sytuacja synoptyczna

Punktem odniesienia do analiz warunków pogodowych na kolejne dni niech będzie ogólny rys aktualnej sytuacji synoptycznej dla Polski z dziś. W ciągu dnia nasz kraj znajdował się pomiędzy strefą wysokiego ciśnienia ułożoną nieznacznie na zachód od Wysp Brytyjskich, a jednocześnie wyciągniętą na północ w kierunku północnego kręgu polarnego z ośrodkiem niżowym, który ulokowany był dzisiaj w regionach Morza Czarnego. Ogólna cyrkulacja chłodnego powietrza odbywała się z północy i północnego zachodu, natomiast na krańce wschodnie dostawało się nieznacznie cieplejsze powietrze polarnomorskie.

Sytuacja synoptyczna z wtorku. Chłodne masy powietrza w południowej, centralnej i północnej Europie

W ciągu dnia obserwowaliśmy dodatkowo rozwój rozproszonych formacji konwekcyjnych z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem zaś w samych górach śniegu. Stan ten utrzymuje się dalej (na godzinę 17:40). odnotowano także rozproszone burze nad województwami: pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie.

Rozproszona konwekcja nad Polską – stan z godziny 17:40

 

Najbliższe 3 dni to kontynuacja spływu coraz chłodniejszych porcji powietrza nad obszar Polski z północy i północnego wschodu. Masy te będą cechować się zwiększonym poziomem niestabilności, co objawiać ma się w ciągu dnia rozwojem większej ilości pasm z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem.

Grafika1: spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą w okresie środa – piątek

Grafika2: spodziewane rozlokowanie mas powietrza nad Europą w okresie analogicznym

Środa

W środę przebieg pogody będzie dosyć zbliżony do wtorkowego, przy czym intensywność rozwoju chmur kłębiastych z opadami będzie odpowiednio mniejsza. W ciągu dnia rozproszone komórki z opadami deszczu / deszczu ze śniegiem o natężeniu słabym będą mogły się rozwijać wzdłuż zachodniej i południowej połowy kraju. Na południu zwłaszcza w obszarach podgórskich i górskich możliwe będą opady śniegu. Wg prognoz modelu ECMWF (załączona grafika poniżej) opady mogą pojawić się także w centrum oraz na południowym wschodzie. W całym kraju w ciągu dnia okresowo może pojawić się wiatr o sile 30-50 km/h z północy, który będzie potęgował odczucie chłodu. Najsilniejsze porywy mogą wystąpić od Podlasia przez Lubelszczyznę po Podkarpacie.

 

Wersja modelu UMPL 

Prognoza temperatur powietrza na godzinę 12:00 UTC – model GFS

Czwartek 

W czwartek prognozy numeryczne sygnalizują na dominację opadów śniegu w ogólnie występujących w tym dniu opadach atmosferycznych. Dokładnie wskazanie w jakich regionach mogą one powstać nie jest już jednak takie oczywiste, co pokazują załączone poniżej wyniki z czterech modeli numerycznych. Wszystkie są zgodne co do występowania opadów śniegu zwłaszcza po południu. Dosyć prawdopodobne wystąpienie opadów śniegu szacuje się dla Polski zachodniej, centralnej i północno-wschodniej, aczkolwiek w rzeczywistości rozproszone komórki prawdopodobnie będą wędrowały przez większość regionów Polski.

Dodatkowo warto wspomnieć, że w zachodniej połowie kraju modele (a w tym przypadku model WRF) wskazują na możliwość pojawienia się rozproszonych wyładowań na trasie wędrujących komórek i pasm liniowych.

Czwartkowe opady śniegu. Symulacje modeli: UMPL, SwissHD, ICON-EU, ECMWF

Prognoza temperatur powietrza na godzinę 12:00 UTC – model GFS

Piątek

Podobny wariant pogodowy szykuje się w piątek, choć rozbieżności w prognozach są większe względem prognoz na czwartek. Mimo wszystko widać bardzo dobrze, że potencjał do rozwoju kolejnych komórek z opadami śniegu będzie utrzymywał się w różnych częściach kraju. Dokładniejsze oszacowanie natężenia zjawisk i regionów gdzie wystąpią, będzie możliwe na dzień przed spodziewanym terminem.

Prognoza temperatur powietrza na godzinę 12:00 UTC – model GFS

Co z pokrywą śnieżną?

Opady śniegu i w środę i czwartek oraz piątek. To oznaczać by mogło faktyczny powrót pokrywy śnieżnej na teren Polski. Modele prognostyczne wskazują faktycznie na możliwość takiego scenariusza, ale nie widać tutaj spójności co do wspólnego scenariusza. Patrząc na wyniki 3 różnych modeli mamy tutaj wariant praktycznie żadnej pokrywy albo wręcz przeciwnie – zabielenie się niektórych regionów. Zbliżony scenariusz dostrzec można między symulacją GFS a ICON gdzie pokrywa mogła by pojawić się na południowym zachodzie i miejscami na północy.

Prognoza pokrywy śnieżnej nad Polską liczona do 00:00UTC w sobotę (noc z piątku na sobotę). Model GFS, ICON-EU, ECMWF

Zimne noce

Noce nadal nie będą należały do najcieplejszych. Nocą z środy na czwartek oraz z czwartku na piątek na przeważającym obszarze temperatury będą prawdopodobnie utrzymywać się na ujemnym poziomie, choć nie będą to spadki duże. Nocami na nizinach mogą wahać się od -2 do -5 stopni Celsjusza

Grafiki: meteologix.com, wxcharts.com, weatheronline.co.uk, mapy.meteo.pl, vojvodinameteo.rs, awiacja.imgw.pl