Burzowa sobota nad południowo wschodnią Polską.

Opublikowano 22 czerwca 2019 o godz. 09:59

Sobota będzie niejako kontynuacją procesu wymiany powietrza nad naszym krajem. Dzisiaj jeszcze obszar południowego wschodu będzie znajdował się pod wpływem cieplejszego i zasobniejszego w wilgoć powietrza, w którym to w godzinach popołudniowych dojdzie do rozwoju zjawisk burzowych o umiarkowanej sile. Jak wskazują prognozy modeli numerycznych, warunki do formowania się burz będą bardzo zbliżone względem ostatnich dwóch dni. Burze wciąż będą formować się w przedfrontowym sektorze, w którym to pojawią się nieznacznie podwyższone uskoki kierunkowo-prędkościowe, zaś głównym czynnikiem wspomagającym tworzenie się chmur Cb będą niewielkie obszary konwergencji wiatru, zaś w górach wznoszenie orograficzne. Pierwsze burze powinny uformować się już około południa, ale będzie to uzależnione w pewnym stopniu od szybkości zaniku zachmurzenia. Gdzie spodziewać się dzisiaj zjawisk burzowych?

Inicjacja pierwszych ośrodków może mieć miejsce najpierw w pasie górskim, gdzie procesy konwekcyjne będą wspierane ukształtowaniem terenu. W kolejnych godzinach popołudniowych jedno i wielokomórkowe burze uformują się przede wszystkim nad województwem podkarpackim i małopolskim, choć szansa istnieje także wzdłuż południowej części lubelskiego i świętokrzyskiego. Ponadto burze mogą wystąpić także nad Śląskiem (za wyjątkiem północnej części województwa). Podstawowym i jedynym zagrożeniem od strony burz będą intensywne opady deszczu skutkujące nadmiernymi sumami. Burze mogą stacjonować nad jedną lokalizacją przez dłuższy czas co stwarza pewne ryzyko wystąpienia zalań. Grad jeśli wystąpi, to powinien on osiągnąć średnicę do 1,5 cm (lokalnie 2).

W kolejnych dniach stery w pogodzie przejmie dosyć silny wyż, który już teraz jest w fazie ciągłej rozbudowy. Zapewni on transport ciepłego i stabilnego powietrza. Zjawiska burzowe i deszcz nad Polską zaczną zanikać, a pogoda będzie bardzo sprzyjać wypoczynkowi 😉