Atlantyk powraca do gry. W przyszłym tygodniu czeka nas stopniowe ocieplenie. Na termometrach nawet 6 stopni na plusie

Opublikowano 16 stycznia 2021 o godz. 17:47

Zimowe warunki, które rozgościły się w trakcie bieżącego tygodnia, niedługo zbliżą się do kresu swojego trwania. Zmiana sytuacji synoptycznej jaka jest oczekiwana w przyszłym tygodniu, będzie mocno sprzyjać powrotowi przemieszczania się mas powietrza pochodzenia polarnomorskiego, nawet typu ciepłego. W efekcie już w połowie tygodnia temperatury w kraju zaczną piąć się ku górze, osiągając w ciągu dnia poziomie 2/6°C

Zmiana sytuacji synoptycznej cechować będzie się przede wszystkim przejęciem kontroli nad pogodą przez ośrodki niżowe, rozwijające się na Atlantyku. Obecnie pozostajemy w strefie podwyższonego ciśnienia, choć sobotnie opady śniegu są związane bezpośrednio z niżem, ale o charakterze mezoskalowym, który szybko ulegnie całkowitemu rozpadowi.

W niedzielę pogoda nad Polską kształtowana będzie już przez wyraźny wyż, którego centrum znajdować będzie się bezpośrednio na terenie naszego kraju. Drugim istotnym ośrodkiem barycznym jest wyż znad krańców południowo zachodniej i zachodniej Europy. Stanowić będzie on przeszkodę dla ośrodków niskiego ciśnienia znad Atlantyku. W kolejnych dniach strefy wysokiego ciśnienia, rozumiane jako całościowo, będą wyraźnie ustępować umacniającym się niżom, kierując się z zachodu na wschód.

Sytuacja synoptyczna w niedzielę – obszar Polski pod wpływem wyżu barycznego i strefy mroźnego powietrza arktycznego (windy.com / wxcharts.com)

We wtorek obszar podwyższonego ciśnienia nad Europą będzie wyraźnie ustępował szybko rozwijającym się niżom atlantyckim. Obszar Polski już wtedy zacznie dostawać się pod wpływ jego zatoki, która to rozpocznie wypychanie mroźnej masy powietrza nie tylko znad naszego kraju, ale i znad większości Europy, daleko w głąb Rosji. Jeszcze tylko w poniedziałek strefa mroźnej masy utrzyma się w obrębie naszego kraju, ograniczając się głównie do Polski wschodniej

Spodziewana sytuacja synoptyczna we wtorek – wyraźny rozwój ośrodków niżowych w obrębie Europy

Cieplejsze masy powietrza znad Atlantyku będą coraz śmielej wkraczać na teren Europy. Na podstawie prognozy na wtorek z godziny 12UTC widać dwa skrajnie różne pod względem termicznym sektory powietrza. Powietrze znad Atlantyku wkraczając nad ląd, będzie z automatu wypierać mroźną masę tam, skąd przybyła.

W kolejnych dniach ośrodki niskiego ciśnienia będą dominowały nad Europą – potwierdzenie znajduje się na mapach modelu ECMWF.

Prognoza sytuacji synoptycznej wg ECMWF na kolejne dni. Od lewego górnego rogu: środa, czwartek, piątek, sobota

Temperatury powietrza

Według prognozy GFS w przyszłym tygodniu w ciągu dnia najwyższe temperatury występować mają na zachodzie i południowym wschodzie Polski. Maksymalnie wzrosnąć mogą do 6°C. We wtorek (pierwsza grafika poniżej) mroźna masa w większości opuści nasz kraj. W większości, bo jeszcze we wschodniej połowie kraju w ciągu dnia możliwe ujemne temperatury na poziomie -2/-7°C. W środę w całym kraju powinny już osiągać poziom dodatni, zaś najwyższy wzrost odnotowany ma być na zachodzie (2-4°C). Do piątku temperatury powietrza na terenie kraju wahać mają się od 1 do 5°C. W efekcie pokrywa śnieżna na terenie kraju zacznie się kurczyć, ale powoli i dopiero od środy, bo w okresie noc z poniedziałku na wtorek i podczas wtorku na wędrujących frontach wystąpią kolejne opady śniegu.

Nocami nie przewiduje się natomiast silnych mrozów, a co najwyżej przymrozki lub temperatury lekko na plusie.

Prognozowane temperatury powietrza we wtorek, środę, czwartek i piątek (12:00 UTC)