Atlantyckie lato – czyli umiarkowanie ciepły lipiec z ujemną anomalią i opadami

Opublikowano 12 lipca 2020 o godz. 19:55

Napływy gorących mas powietrza skutkujących wzrostem temperatur do poziomu 25-30 stopni Celsjusza w trakcie bieżącego tygodnia zdarza się póki co incydentalnie. Dosyć często nad Polską odczuwamy stosunkowo umiarkowane temperatury charakterystyczne bardziej dla początku wiosny aniżeli apogeum okresu letniego. Skąd takie zmiany i co warunkuje utrzymywanie się gorąca nad Polską? Cała rozgrywka zależy od dominujących sytuacji synoptycznych nad Europą, a w konsekwencji kierunków cyrkulacji powietrza i ich charakterystyk pod kątem temperatury i wilgotności.

Jaką więc mamy aktualną sytuację nad Europą? Spójrzmy na poniższe grafiki.

Na ten moment nad Europą rozwinął nam się kolejny układ baryczny o charakterystyce wyżowej, który w trakcie niedzieli przyniósł dużo stabilnej pogody, ale z wyraźnie odczuwalną adwekcją chłodnego powietrza. Ułożenie wyżu w tej części Europy i jego częściowa rozbudowa w kierunku północnym/północno wschodnim, wymusza obecność chłodniejszych mas powietrza w sporej części zachodnich, centralnych i wschodnich państw kontynentu europejskiego. Patrząc na dzisiejsze dane trajektorii mas powietrza, widać, że chłód dostaje się do nas z kierunków północno zachodnich, gdzie o tej porze roku dosyć często stacjonują umiarkowanie ciepłe masy powietrza.

Patrząc na najnowszą prognozę modelu GFS dotyczącą temperatury powietrza na wysokości 1500 m (mówi to nam o charakterystyce mas nad Europą) widać, że dominacja chłodnych mas powietrza, lub jak kto woli – umiarkowanie ciepłych, utrzyma się w trakcie nadchodzącego tygodnia. Widać jednak co najmniej dwa epizody, gdzie ciepłe sektory mogły by wejść na chwilę nad obszar Polski. Jest to środa i któryś z dni weekendu.

Prognoza temperatury powietrza na wysokości 1500 m w okresie wtorek-niedziela

Skoro widzimy wyraźnie, że nie grozi nam napływ gorącego powietrza zwrotnikowego, jak obecność chłodnych/umiarkowanie ciepłych mas powietrza przełoży się na przebieg pogody w kraju? Temperatury w najbliższych dniach będą w zależności od dnia kształtować się na poziomie 17-20 stopni, ale w przypadku nieco cieplejszych epizodów, takich jaki ma być np. w środę, zakres temperatur może wynieść także od 20 do nawet 25 stopni. Wyższych temperatur raczej się nie spodziewajmy, choć lokalnie w kilku wyjątkach może być odrobinie cieplej – w skali całego kraju już nie (mowa tu o temperaturach od 26 do 27 stopni).

Spodziewane temperatury powietrza w poniedziałek i wtorek

Środa i czwartek – huśtawka temperatur

Umiarkowane ciepło połączone jednak będzie ze sporą ilością opadów i rozproszonych burz adwekcyjnych. O ile w poniedziałek i wtorek będziemy mieli dosyć stabilne warunki pogodowe tak od środy do piątku nad Polską wirować będzie płytki niż baryczny, który wtłoczy do kraju dużo wilgotnego i lekko niestabilnego powietrza powodując rozwój rozproszonych burz jak i opadów deszczu. Sumy opadów do przyszłej niedzieli wskazują, że opady deszczu pojawią się w każdym z regionów kraju, choć nie w tych samych ilościach. Najwięcej burz jak i opadów może mieć miejsce w czwartek szczególnie w pasie od północy przez centrum po południe kraju – na zachodzie powstawać mogą długotrwałe i ciągłe opady deszczu. Do tego terminu jednak sporo może ulec zmianie.

Czwartek wg modelu ECMWF – wirujący niż bezpośrednio nad Polską, dużo opadów deszczu i burze

W sumach opadów ciężko póki co znaleźć jakiś wspólny scenariusz. Sporo deszczu sugerowane jest dla pasa zachodniego – tak mocno dotkniętego deficytem opadów. Porównanie prognoz między modelem GFS, a ECMWF i ICON nie daje jednoznacznej odpowiedzi gdzie może najmocniej popadać. Wystarczy spojrzeć jak sumy opadowe są „rzucane” po mapach.

Perspektywy na przyszłość w ujęciu modelu CFS

Niestety, lub stety (wybierz jedno) prognozy CFS, które póki co mocno się sprawdzają, sugerują, że umiarkowanie ciepłe/chłodne masy powietrza mogą dominować nawet w perspektywie nadchodzących dwóch tygodni (licząc do 26.07). To zaś oznaczało by incydentalne ocieplenia z podmuchami ciepłych/gorących mas powietrza lecz ogólną przewagą odmian chłodniejszych.

Prognoza anomalii temperatury powietrza (odchylenie względem średniej) odpowiednio dla okresu 12.07 – 19.07 i 19.07 – 26.07. Chłodne kolory – anomalia ujemna, temperatury poniżej normy, okres ochłodzenia. Ciepłe kolory – anomalia dodatnia, temperatury powyżej normy, ciepło/gorąco

Grafiki: tropicaltidbids.com, vojvodinameteo.rs, meteomodel.pl, wetter3.de, wxcharts.com, meteologix.com