Anomalnego grudnia ciąg dalszy – o pogodzie w nadchodzącym tygodniu

Opublikowano 15 grudnia 2019 o godz. 16:48

Kończymy bieżący tydzień nie wyróżniający się tak naprawdę niczym szczególnym jeśli chodzi o wydarzenia pogodowe. Duża monotonia w postaci dodatnich temperatur w ciągu dnia okresowo była przeplatana opadami deszczu i silniejszym wiatrem (szczególnie w górach). Tuż przed rozpoczęciem przedświątecznego tygodnia sprawdzimy jak rysują się prognozy na kolejne 7 dni próbując wypatrzeć choć cienia zmian w kierunku warunków zimowych. W dalszej części tekstu przedstawione zostaną także obecne prognozy na okres świąteczny (24-26) choć warto podkreślić, że margines błędu jest tutaj wciąż istotny z wiadomych powodów.

Południowy podmuch ciepła

We wczorajszym artykule dosyć dobrze opisano przyczyny bardzo wyraźnego ocieplenia z początkiem nadchodzącego tygodnia. Jutro, a szczególnie we wtorek w skutek bardzo silnej, południkowej adwekcji powietrza w Polsce temperatury będą wzrastać do poziomu kilkunastu stopni powyżej 0 stopni. Szczególnie tyczy się to regionów środkowo południowych i południowo wschodnich, gdzie powietrze dodatkowo będzie ogrzewane wskutek silnego wiatru fenowego. W poniedziałek temperatury wzrosną do 8-10 stopni Celsjusza od południowo zachodniej po południowo wschodnią część kraju i 4-6 stopni w pozostałych regionach Polski. Nazajutrz do kraju dotrze główna fala bardzo ciepłego powietrza, co wywoła skok temperatur do 14-15 stopni Celsjusza wzdłuż całego pasa południowego, 8-12 stopni nad przeważającą częścią kraju za wyjątkiem regionów północno wschodnich. Wiatr halny w tym dniu będzie bardzo silny. W wyższych partiach górskich Podhala i Bieszczad bez problemów przekroczy barierę 100 km/h. W ciągu opisywanych dwóch dni opady deszczu praktycznie nie będą notowane. Te mogą pojawić się przede wszystkim jutro wieczorem od Pomorza zachodniego po środkowe.

Prognoza temperatury powietrza na godzinę 13:00 odpowiednio w poniedziałek (pierwsza klatka animacji) i wtorek (druga klatka animacji) – dane modelu SwissHD

Prognoza maksymalnych porywów wiatru we wtorek na godzinę 14:00 odpowiednio dla Podhala i Bieszczad

Kolejne dni tygodnia – sielanko temperaturowa trwaj!

Od środy i w trakcie następnych dni nad Europą utrzyma się dominacja wysokich temperatur, co związane będzie z kontynuacją adwekcji ciepłych stref powietrza polarnego-morskiego. W związku z tym w trakcie kolejnych dni temperatury w ciągu dnia w wielu regionach będą osiągać, a nawet przekraczać 10 stopni Celsjusza przy niewielkiej ilości opadów atmosferycznych. Zdecydowanie najwyższe temperatury będą panować tak jak na początku tygodnia – na południu kraju, choć w pozostałych regionach wciąż będzie się dało odczuć przyjemny powiew ciepła pomimo temperatur poniżej 10 stopni. W omawianym krótkim okresie najniższe temperatury na północy panować będą w środę – około 4-5 stopni Celsjusza. W górach, a zwłaszcza w pasie Bieszczad utrzyma się silny wiatr halny z porywami do 100 km/h.

Prognoza temperatur powietrza w okresie środa-piątek na godzinę 12Z – model ECMWF

Na okres weekendu pogoda ulegnie pewnej destabilizacji za sprawą wkroczenia kolejnych już ośrodków niskiego ciśnienia z systemami frontowymi. Nie sposób na ten moment wskazać gdzie będą występować opady deszczu, ale samo ich pojawienie się jest bardzo prawdopodobne, co potwierdzają mapy symulacji GFS (obszary zielone – opady deszczu). Bliska obecność dosyć mocno rozbudowanych niżów prawdopodobnie przyniesie silniejszy wiatr także na okres weekendu także poza obszarami górskimi.

W skali tygodniowej opadów deszczu i tak będzie niewiele. Na ten moment wygląda na to, że utrzymają się one poniżej 10 mm. Najwięcej bo około 10 mm lub nieco więcej pojawić ma się na zachodzie i północnym wschodzie kraju.

Co ze świętami?

Fakt, że do świąt zostało jeszcze ponad tydzień czasu nie daje podstaw by wystawić pewną prognozę na okres świąteczny. Nie można na ten moment jeszcze wskazać charakterystyki pogody pod względem opadów, ich miejsca występowania i samego rodzaju. Możemy jednak podejrzeć na prognozy temperatur, które z rosnącym prawdopodobieństwem będą bliskie rzeczywistości. Wnioski jakie nasuwają się po obecnych prognozach są jedne. Szansa na zimowe warunki w świątecznym tygodniu będą marginalne o ile taka tendencja prognoz się utrzyma. Zarówno jeden jak i drugi model prognostyczny wyraźnie wskazuje na dominację dodatnich temperatur przy czym symulacje GFS informują o temperaturach nawet powyżej 10 stopni Celsjusza..

Prognoza modelu GFS – temperatura nad Europą na godzinę 12UTC kolejno we wtorek, środę i czwartek..

Prognoza modelu CFS – temperatura nad Europą na godzinę 12UTC kolejno we wtorek, środę i czwartek..

dane: pivotalweather.com, tropicaltidbids.com, kachelmanwetter.com, mojapogoda.com