Alarmujące prognozy na najbliższe 48h!

Opublikowano 12 czerwca 2019 o godz. 13:11

W skrócie: dzisiaj wieczorem i w pierwszej części nocy kolejne bardzo silne burze spodziewane są w województwie lubuskim i zachodniopomorskim. Ponadto zjawiska mogą wystąpić częściowo od województwa dolnośląskiego przez wielkopolskie po pomorskie (zachodnie części województw). Burze mogą być równie gwałtowne jak wczoraj niosąc silne gradobicia (nawet do 6 cm, punktowo jeszcze więcej!), nawalne opady deszczu i bardzo silne porywy wiatru prostoliniowego. Jutro bardzo silne burze oczekiwane są nad środkowo północną, północno wschodnią i centralną częścią Polski. Zagrożenie pozostanie niezmienne: gradobicia, ulewy i porywisty wiatr.
____________________

Wczorajsze superkomórki burzowe na zachodzie Polski pokazały, że zalegająca nad nami ekstremalnie niestabilna masa powietrza zwrotnikowego ma bardzo wysoki potencjał do tworzenia zjawisk burzowych o niszczycielskim potencjale. Na szczególną uwagę zasługuje grad nad zachodnią Polską, który osiągały średnicę dochodzącą do 10 cm (punktowe przypadki 12 centymetrowych kul!). Niestety burze te są wyjątkowo mocno uwodnione przez co każda z komórek stwarza realne zagrożenie od strony podtopień, zalań a nawet tzw. powodzi błyskawicznych.

Niestety prognozy na dzisiejszy wieczór oraz jutrzejsze godziny popołudniowe i wieczorne są bardzo niepokojące. Dzisiaj po raz kolejny zagrożona jest cała ściana zachodnia Polski, choć główny rozwój bardzo silnych burz spodziewany jest początkowo wzdłuż wschodnich landów Niemiec. Prognozy modeli numerycznych szczególnie tych mezoskalowych wskazują, że wzdłuż zachodniej Polski oddziaływać będzie masa powietrza, która osiągnie po południu energię potencjalną na poziomie aż 2000-2500 J/kg choć niektóre prognozy wskazują, że mogą to być poziomy dochodzące przeszło do 3k.

Tak wysokie wskazania niestabilności notowane są u nas relatywnie rzadko. Mając pod uwagę fakt, że dzisiejsze warunki są mocno zbieżne z wczorajszymi, ponownie z niepokojem należy obserwować rozwój sytuacji w obszarach wschodniej części Niemiec oraz od województwa dolnośląskiego po zachodniopomorskie, ale także częściowo wielkopolskie i pomorskie (głównie zachodnie części). Modele dosyć wyraźnie sugerują, że głównym zapalnikiem dzisiejszych burz będzie obecność płytkiego niżu nad Niemcami z rozszerzoną zatoką oraz bardzo silne obszary zbieżności wiatru w przyziemnej i planetarnej części troposfery.

Prognozowana linia zbieżności (konwergencja) wiatru w warstwie 0-1 km na godzinę 18Z – model WRF-ARW 4km

W wyniku tego późnym popołudniem prawdopodobnie rozpocznie się kolejny silny epizod z burzami. Rozwój niebezpiecznych ośrodków będzie miał miejsce początkowo prawdopodobnie na wschodzie Niemiec gdzie burze uaktywnią się na południkowo ułożonej zbieżności wiatru. Omawiana zbieżność ma przesuwać się wraz z upływem godzin w kierunku zachodnich województw Polski. Oznacza to, że najsilniejszy rozwój burz w przytoczonych wyżej województwach przypadnie na godziny wieczorne i nocne. Niestety, ale także tym razem istnieje wysokie ryzyko utworzenia się kilku superkomórek wysokoopadowych o bardzo dużym potencjale do wygenerowania opadów dużego/wielkiego gradu. Teoretycznie kule gradowe powinny mieścić się w przedziale 4-6 cm, ale wczorajsze doświadczenie pokazuje, że nie można wykluczyć bardziej ekstremalnych przypadków. Kolejną sprawą są opady deszczu, które niestety mogą mieć charakter nawalny, co stwarza ryzyko podtopień. W trakcie przechodzenia dzisiejszych burz niestety możliwy jest także bardzo silny wiatr o charakterze prostoliniowym. Maksymalna prędkość porywów może sięgać pułapu aż 100-110 km/h.

Oprócz ściany zachodniej burze możliwe są lokalnie w województwie małopolskim, podkarpackim i na północnym wschodzie (Podlasie). Tutaj jednak będą one dużo mniej gwałtowne. Jutro natomiast do naszego kraju wkroczy niebezpieczny front chłodny, który da impuls do rozwoju silnych burz w centrum, na północnym wschodzie, środkowej północy i częściowo południu. Superkomórki i większe układy burze będą powszechnym zjawiskiem. Ponownie oczekujmy gradobić, nawalnych opadów deszczu i porywistego wiatru.

źródła graficzne: modellzentralle.de, wxcharts.com, meteo.pl