Aktywny wir niżowy Axel – kolejna porcja silnych burz nad Polską

Opublikowano 20 maja 2019 o godz. 19:19

Jutrzejsza sytuacja pogodowa wciąż będzie niebezpieczna ze względu na spodziewany rozwój kolejnej porcji burz, miejscami o gwałtownym przebiegu. Od kilku dni nad Polską oddziałuje wilgotny sektor powietrza, który wykazuje się umiarkowaną i dużą niestabilnością. Podobna sytuacja będzie miała miejsce jutro, ale na szczególną uwagę zasługują prognozy ciśnienia. Te zaś wskazują jasno, że jutro bezpośrednio nad Polską znajdzie się centrum aktywnego niżu barycznego z całym systemem frontów atmosferycznych. Oznacza to, że jutrzejsze środowisko wiatrowe oraz wspomagające proces konwekcji będzie wyjątkowo korzystne.

Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą we wtorek

Jutrzejsze burze mogą rozwinąć się nad wszystkimi województwami, ale szczególnie wyraźny rozwój oczekiwany jest na zachodzie, w centrum i nad środkowo północną częścią Polski. Na południowym wschodzie w ciągu dnia może dojść do rozwoju wydajnej, wielogodzinnej strefy z intensywnymi opadami deszczu – tyczy się to głównie obszaru województwa podkarpackiego. Jutrzejsze burze ponownie będą formować się do postaci zorganizowanych szlaków wielokomórkowych z kilkoma przypadkami burz superkomórkowych. Całkowita wodność troposfery jutro pozostanie na wysokim poziomie, a więc podstawowe ryzyko od strony burz będzie niezmienne – ulewne, a miejscami nawalne opady deszczu powodujące zalania i podtopienia. W mniejszym stopniu zagrożenie stanowić będą opady gradu. Prognozy wskazują, że gradziny powinny osiągać średnicę na ogół do 2 cm.

Województwa najbardziej narażone od strony burz na chwilę obecną: mazowieckie, łódzkie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie

Prognoza intensywności opadów wg modelu UM4 (godzina 12 i 15 UTC). Najsilniejsze zjawiska burzowe mają wystąpić w centrum, a następnie w pasie od północy po zachód.

dane graficzne: dwd.de, meteo.pl