Aktywny front okluzji nad Polską z opadami śniegu – prognoza pogody na noc 13/14

Opublikowano 13 stycznia 2021 o godz. 18:10

Sytuacja synoptyczna

W trakcie wieczoru oraz nocą z środy na czwartek obszar Polski pozostanie pod wpływem wędrującego niżu barycznego wraz ze strefą aktywnego frontu o charakterze okluzji. W strefie frontu dojść może do rozwoju co najmniej pojedynczego przypadku zjawiska burzy śnieżnej. Do kraju z północnego zachodu docierać będzie chłodna masa powietrza arktycznego.

Opis warunków pogodowych

Do północy umiarkowane i lokalnie silne opady śniegu i śniegu z deszczem występować będą głównie w pasie od województwa zachodniopomorskiego po lubuskie, zaś na terenie wielkopolskiego pojawi się tylko śnieg. Opady śniegu dotrą także nad obszar Dolnego Śląska, wypełniając cały pas Polski zachodniej. Opady śniegu zaczną wyraźniej pojawiać się także na południu województwa łódzkiego oraz na Opolszczyźnie. Wzdłuż zachodniej granicy kraju występować będzie niewielkie prawdopodobieństwo pojawienia się wyładowań doziemnych na trasie przemieszczających się pasm z opadami śniegu. Wtedy to wiatr na trasie potencjalnej komórki burzowej osiągać może porywy 70 km/h. Wiatr wynikający z różnicy ciśnień będzie najbardziej odczuwalny na Dolnym Śląsku, gdzie porywy osiągać mają 50-60 km/h. Na północy, północnym zachodzie i wschodzie opadów na ogół się nie przewiduje. Śnieg występować może głównie na wschodzie Podlasia oraz okresowo w kujawsko-pomorskim. Podobny wariant pogodowy utrzymywać będzie się na południowym wschodzie kraju.

Temperatury minimalne wyniosą od -5 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, -2/-3 stopni na wschodzie i centrum do 0 stopni na zachodzie.

Po północy opady śniegu o natężeniu umiarkowanym występować będą wciąż na południowym zachodzie, zachodzie, częściowo w centrum (łódzkie) oraz na południu. Na południowym wschodzie będą miały one charakter rozproszony i lokalny. O świcie opady śniegu powinny rozszerzyć się nad większością Podlasia, być może wkraczając nad  województwo warmińsko-mazurskie. Opady śniegu możliwe będą także wzdłuż całej strefy wybrzeża, a szczególnie na Pomorzu środkowym.