Aktualny stan pokrywy śnieżnej nad Polską. W przyszłym tygodniu możliwy przyrost w całej Polsce

Opublikowano 9 stycznia 2021 o godz. 14:39

Styczeń póki co przynosi dosyć częsty nawrót epizodów zimowych. Aktualnie najbardziej zimowa aura panuje w północnej części kraju w pasie od województwa pomorskiego po warmińsko-mazurskie. Pokrywa śnieżna dochodzi tam nawet do 25 cm. Aktualne prognozy pogody wskazują, że po weekendzie czeka nas kolejna dostawa opadów śniegu.

Aktualny zasięg pokrywy śnieżnej

Dane z http://zoz.cbk.waw.pl ukazują aktualny obszar kontynentu europejskiego z naniesionymi regionami występowania śniegu (przy użyciu metod detekcji satelitarnej). Jak widać zima w pełni obejmuje regiony Rosji i Skandynawii, natomiast pasma opadów występują także nad Polską, Czechami, Niemcami, a w ostatnich godzinach także nad Hiszpanią. Mapa ta jednak ukazuje (w sposób przybliżony) o samym fakcie występowania pokrywy, ale nie o jej grubości.

Zoom na obszar Polski:

W przypadku naszego kraju pokrywa śnieżna obejmuje obszar Polski zachodniej, północnej centralnej i częściowo południowej. Pokrywa śnieżna wg odczytów satelitarnych nie występuje na wschodzie i południowym wschodzie.

Choć nie ma danych zbiorczych w formie graficznej mapy, która ukazywała by grubość pokrywy w kraju, można pobrać najwcześniejszy termin prognozy, najbardziej zbliżony do mapy aktualnego zasięgu pokrywy śnieżnej. Poniżej znajduje się prognoza modelu ECMWF na godzinę 12UTC w sobotę. Porównując powyższą mapę widać, że rozkład jest bardzo podobny. Zimowe warunki zdecydowanie najbardziej zaznaczają się w północnej Polsce z pokrywą wahającą się od 20 do 30 centymetrów.

Kolejne opady śniegu – spodziewany wzrost pokrywy w wielu regionach

W nachodzącym tygodniu czeka nas powrót opadów śniegu, a także możliwy spływ mroźnego powietrza, który utrzyma powstałą pokrywę śnieżną. Opady pojawią się szczególnie od wtorku do środy, co prezentują prognozy modelu UMPL:

Frontowe opady śniegu we wtorek i środę

mapy.meteo.pl

Prognoza pokrywy śnieżnej liczona do przyszłego piątku

Jak widać według prognozy modelu ECMWF luka w południowo wschodniej i wschodniej Polsce ma zostać uzupełniona pokrywą śnieżną na poziomie kilku centymetrów. Na północy opady śniegu mogą podnieść wartość pokrywy od 30 do 40 centymetrów.

Grafika: wxcharts.com, mapy.meteo.pl