Adwekcja ciepła, opady deszczu, wzrost temperatur..

Opublikowano 5 stycznia 2020 o godz. 15:03

Patrząc na prognozy w przód, pokrywy śnieżne, które utworzyły się na obszarach nizinnych wskutek głównie wczorajszych opadów śniegu, nie będą miały szans na utrzymanie się w następnych dniach. Warunki zimowe zaczną ponownie ograniczać się do obszarów położonych wyżej (regiony podgórskie i wysokie partie gór). Spodziewana sytuacja synoptyczna w kolejnych dniach zacznie sprzyjać rozprzestrzenianiu się cieplejszych fragmentów mas powietrza, ograniczając zasięg odmian chłodniejszych. Cyrkulacja zachodnia, którą będziemy obserwowali w nadchodzącym tygodniu przyniesie stopniowy wzrost temperatur, który zwłaszcza w drugiej połowie tygodnia przyniesie temperatury na zachodzie kraju w okolicach 10 stopni (lokalnie nawet więcej). Przez obszar Polski przewidywana jest także wędrówka deszczowych frontów atmosferycznych o różnym poziomie aktywności.

Bieżąca sytuacja synoptyczna

Znajdujący się nad Europą układ wyżowy o ciśnieniu dochodzącym maksymalnie do ~1037 hPa przynosi szeroki spływ zimnego powietrza arktycznego wzdłuż całej Europy wschodniej, w tym bezpośrednio nad obszar Polski. W wyniku tego w ciągu dnia notowane są niskie wartości temperatur, zaś nocami znaczne spadki poniżej 0 stopni Celsjusza. W trakcie kolejnej doby układ ten nieznacznie przemieści się na wschód, przez co chłodniejsze porcje powietrza zaczną opuszczać terytorium naszego kraju, otwierając tym samym drogę do adwekcji łagodniejszego (cieplejszego) powietrza z zachodniej Europy.

Adwekcja powietrza arktycznego widoczna na mapach temperatury z poziomu 1500 m n.p.g – szeroki spływ chłodu wzdłuż wschodniej części wyżu od Skandynawii po Bałkany (model ECMWF)

Rozbudowa wału wyżowego

W nadchodzących dniach nad Europą ponownie dominować będą ośrodki wysokiego ciśnienia przybierające postać rozciągniętych wałów. Mimo, że nasz kraj będzie znajdował się w obszarze pola wysokiego ciśnienia, to nie będzie to gwarantować braku opadów deszczu. Fronty atmosferyczne związane z układami obniżonego ciśnienia wirującymi na północ od układów wyżowych dostarczą kolejne opady – niezbyt liczne, ale jednak. Sytuacja staje się dużo bardziej zrozumiała po spojrzeniu na poniższą animację.

Prognoza ciśnienia atmosferycznego nad Europą w okresie poniedziałek-piątek (model ECMWF)

Poniedziałek rozpoczniemy jednak od kolejnej porcji chmur i opadów atmosferycznych. Tych będzie relatywnie mało. Pojawią się zarówno słabe opady deszczu jak i śniegu. Przemieszczać będą się one na froncie typu ciepłego, który zacznie wypierać zimniejsze fragmenty powietrza arktycznego poza granice naszego kraju, zaś w strefie zafrontowej (tj. w tylnej części frontu) z zachodniej Europy będzie przemieszczać się strefa cieplejszego powietrza zwiastująca ocieplenie w kolejnych dniach. W poniedziałkowy poranek słabe opady śniegu wystąpią głównie w województwie pomorskim, a następnie do południa przemieszczą się one przez warmińsko-mazurskie i mazowieckie, docierając nad Podlasie. Zanikające, słabe opady deszczu pojawią się lokalnie na Pomorzu zachodnim, Wielkopolsce, na Kujawach i województwie lubuskim.

Prognozowana sytuacja synoptyczna nad Europą w poniedziałek – postępujący proces ocieplenia nad krajem wskutek wędrówki frontu ciepłego

Prognoza opadów atmosferycznych w poniedziałek na godzinę 06 i 12

Kolejny z możliwych frontów pojawić ma się w środę i przejść po południu głównie wzdłuż wschodnich województw przynosząc słabe opady deszczu. Od środy także wyraźnie odczujemy powiew ciepła z zachodniej Europy. Na ten moment temperatury w środę mogą wzrastać w skali kraju do poziomu 4-6 stopni Celsjusza, zaś w czwartek niewykluczone będą temperatury rzędu 6-10 stopni! Kontynuacja wzrostu temperatur ma trwać dalej, gdzie kulminacyjnym punktem ma być piątek z temperaturami nad zachodnią częścią kraju dochodzącą przeszło do 10-13 stopni Celsjusza! Dodatkowo głównie przez północną część kraju przesunąć ma się fragment frontu związanego z niżem znad Morza Bałtyckiego, przynosząc kolejne opady deszczu

Prognoza temperatur powietrza w czwartek i piątek (godz. 13:00)

 

Spodziewany zasięg opadów deszczu w piątek na godzinę 13:00

Spodziewana cyrkulacja mas powietrza w okresie poniedziałek – piątek

Dane: wxcharts.com, kachelmanwetter.de, vojvodinameteo.rs, mapy.meteo.pl