Adwekcja arktycznego powietrza nad Polskę – niedziela z opadami śniegu

Opublikowano 21 marca 2020 o godz. 17:04

Staje się to, co było od paru dni nieuniknione. Nad Europą z każdą godziną obserwujemy rozwój bardzo silnego ośrodka wyżowego, którego położenie w północnej części Europy sprzyja coraz wyraźniejszej adwekcji powietrza arktycznego do dolnej troposfery. W porównaniu do ostatnich dni już dzisiaj odczuwamy skutki wymiany powietrza. Temperatury w kraju oscylują średnio w okolicach 4 stopni Celsjusza choć jeszcze wczoraj na południu były to temperatury dochodzące nawet do 16 stopni. Zimne powietrze o cechach arktycznych na dobre wkroczy do naszego kraju w trakcie tej nocy. Na wysokości około 1500 metrów temperatura tej nocy zacznie spadać nawet do -12 stopni Celsjusza. Wilgotność masy powietrza w dolnej troposferze będzie dosyć niska, co z automatu przyczyni się do sporych rozpogodzeń, a więc i mroźnej nocy. Mróz chwyci bez wyjątku każde województwo jednak najwyższe spadki temperatur poniżej 0 stopni wystąpią na wschodzie i południu Polski. Model ICON-EU wskazuje, że bliżej świtu temperatura na poziomie 2 metrów na wschodzie spaść może do -5 stopni i około -4 na południu. W rzeczywistości spadek temperatury może być jeszcze większy!

Adwekcja powietrza arktycznego nad Polskę widoczna na mapie temperatury z poziomu 1500 m (godzina 12UTC (21.03)-06UTC (22.03))

Tej nocy zaczną dodatkowo występować pierwsze opady śniegu. Wieczorem oraz w trakcie nocy wskutek tzw. bałtyckiego efektu morza dojdzie do rozwoju licznych komórek z punktowo intensywnymi śnieżycami. Przetoczyć mają się one przez województwa: pomorskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, częściowo północne regiony Mazowsza.

Jutro po mroźnej nocy i równie mroźnym poranku w całym kraju początkowo prognozuje się dużo słońca, choć temperatury w ciągu dnia nie będą zbyt wysokie. Na zachodzie chłód nie zaznaczy się aż tak bardzo i tutaj faktycznie można liczyć na około 5 stopni w ciągu dnia. Im bardziej na wschód tym spadek temperatur będzie postępował coraz szybciej. We wschodnich województwach temperatury będą oscylować na poziomie 1 stopnia z możliwymi zejściami do -1/-2 stopni na południowym wschodzie. Trzymając się województw południowo wschodnich warto wspomnieć, że jutro praktycznie przez cały dzień występować będą tu słabe opady śniegu. Obejmą one w szczególności Lubelszczyznę, Podkarpacie, a następnie także Małopolskę.

W wymienionych wyżej regionach prędkość porywów wiatru może miejscami dochodzić nawet do 50 km/h. Zdecydowanie spotęguje to odczucia zimna (przypominam – możliwe ujemne temperatury w ciągu dnia), a ponadto wywołać może zawieje śnieżne. Sama pokrywa śniegu poza obszarami górskimi będzie prawdopodobnie symboliczna, ale mimo wszystko – po wiośnie sprzed kilku dni, południowy wschód Polski musi zmierzyć się z łagodną zimą, a reszta kraju z niezbyt ciepłym początkiem wiosny

dane graficzne: mapy.meteo.pl, wxcharts.com, meteomodel.pl