Słoneczna i stabilna niedziela. Prognoza pogody – 24.03

Opublikowano 23 marca 2019 o godz. 19:04

Cóż to był za słoneczny i ciepły dzień! Temperatury na południu i zachodzie Polski dochodziły do 20 stopni Celsjusza, a nawet przebijały tą barierę dając nam wyraźny sygnał, że dominacja przyjemnych temperatur o stopniowo rosnących poziomach maksymalnych będzie występowała z coraz większą częstotliwością. Przed nami niedziela, która przyniesie kontynuację stabilnej i słonecznej pogody, choć temperatury delikatnie spadną.

Prognoza pogody – 24.03

Nad terytorium Polski w dalszym ciągu oddziaływać będzie sfera podwyższonego ciśnienia będąca składową wyżu barycznego znajdującego się na zachód od Wysp Brytyjskich z ciśnieniem oscylującym na poziomie ~1040 hPa. Nie zagwarantuje to nam jednak w pełni bezchmurnej pogody. Nieco więcej chmur pojawi się głównie na południu Polski w związku z oddziaływaniem mało aktywnego frontu chłodnego będącego w istocie granicą wyznaczającą zasięg dużo cieplejszej masy powietrza na południu Europy, a chłodniejszą na pozostałym terytorium Europy.

Opis mapki

Od rana największy poziom zachmurzenia zbudowanego z chmur niskich będzie rozciągać się w linii od województwa dolnośląskiego po podkarpackie (głównie południowe części). Rankiem symbolicznie popadać może miejscami od województwa małopolskiego po podkarpackie. Na północ od opisanej linii zachmurzenie mniejsze, gwarantujące słoneczną aurę. Nieco więcej chmur może gromadzić się od północnego zachodu po północny wschód, ale będą to głównie chmury piętra średniego i wysokiego, co w nieznacznym stopniu może ograniczyć oddziaływanie promieni słonecznych. Największa szansa na niemal czyste niebo będzie występować od środkowo zachodniej przez centralną po środkowo wschodnią część kraju. Najcieplej w pasie z najmniejszą ilością zachmurzenia – tutaj temperatury będą osiągać okolice 14 stopni. Najchłodniej na północy oraz w strefie zachmurzenia na południu – od 7 do 9 stopni. Generalnie jednak temperatury będą dosyć wyrównane, a średnia temperatura dla całego obszaru Polski wg. analizy modelu GFS ma wynieść 10,2 stopni Celsjusza. Późniejszym popołudniem głównie od województwa dolnośląskiego po opolskie mogą pojawić się rozproszone opady deszczu.

Uwagi:

brak

O wiele ciekawsza pogoda zapowiada się nam w poniedziałek, kiedy w chłodniejszej i niestabilnej masie powietrza będzie dochodziło do rozwoju konwekcji masowej z możliwymi burzami śnieżnymi. To tak na przypomnienie, że marzec lubi dawać nam każdy wariant prognostyczny zgodnie ze znanym wszystkim powiedzeniem.